نکاتی در مورد از بین بردن لک ها

لکه رنگ را فورا با آب سرد از روی پارچه پاک کرده و آن را در اب گرم و پودر رخت شویی و آب سرد بشویید لکه های رنگ کهنه پاک نمی شوند .

لکه شمع را ابتدا با چاقو پاک کرده و بعد زیر و روی ان را کاغذ خشک کن قرارمی دهیم و اتو می کشیم و جند بار کاغذ خشک کن را جابه جا می کنیم مجددا اتو می کشیم . اگر جای ان باقی ماند با بنزین آن را پاک می کنیم .

برای پاک کردن قهوه از روی پارچه های نخی و کتانی یک قاشق چایخوری تخممرغ خام زده را با یک قاشق چاخوری گلیسیرین مخلوط می کنیم و روی لکه می مالیم بعد محل لکه را با آب گرم  می شوییم و به حالت نمدار اتو می کشیم .

برای از بین بردن چسب و سریشم در صورتی که نخی و کتانی باشد آن را در آب سرد خیس کرده و با اسفنج می شوییم و روی آن کاغذ خشک کن گذاشته واتو می کشیم .

برای از بین بردن خون از لباس آن را در محلول آب اکسیژنه قرار داده وقتی بی رنگ شد با کمی پودر و آب تمییز آن را می شوییم .

برای از بین بردن لک مر کب ، ماست روی لک ریخته و پس ازمدتی آن را پاک می کنیم و پس از نمدار شدن ان را با دستمال نمدار پاک می کنیم .

برای از بین بردن ادامس از روی فرش یک قطعه یخ را روی آن قرار می دهیم و کمی  می مالیم تا ادامس سفت شود سپس به راحتی از روی فرش ان را می کنیم .

برای تابلو های رنگ روغن یک سیب زمینی را نصف می کنیم و به آرامی روی سطح ان می مالیم این کار با لایه نازک سیب زمینی هم انجام می پذیرد .

برای از بین بردن لکه های چربی پس از شستن لباس آنر ا در جلو آفتاب مستقیم قرار می دهیم تا لکه چربی ارز بین برود .

برای از بین بردن رنگ بادنجان ،انار ،سیب زمینی و گردو از دستایمان انها را بامخلوط آب و لیمو خوب کمی شوییم .

برای از بین بردن لکه جوهر ابتدا ان را با الکل می شوئیم سپس در آب و صابون شستشو میدهیم .

برای از بین بردن لکه های میوه که تازه هستند فوری ان ها را در آب گرم می گذاریم و برای از بین بردن لکه های قدیمی آنها را در 4 قسمت آب و یک قسمت آب اکسیژنه قرار می دهیم .

برا ی ازبین بردن لکه های چربی از پارچه ابریشمی ، قسمتی را که لک شده روی ورقه خشک کن قرار میدهیم و کمی نمک روی ان می ریزیم بعد با یک ورقه خشک کن دیگر روی پارچه را می پوشانیم و اتو داغ را محکم روی آن فشار میدهیم .

برای لکه جوهر ، محلولی متشکل از یک سوم آب لیمو ترش ، یک سوم نمک و یک سوم آب داغ درست می کنیم و با یک دستمال محکم روی لکه می کشیم تا از بین برود .

درمورد لکه قیر ، ابتدا قیر را ب چاقو جدا میکنیم ، سپس با بنزین پاک میکینم و با آب معمولی می شوئیم .

لکه نوشابه های قهوه ای یا زرد رنگ را تا مرطوب است نمک زیاد می پاشیم و پس از ساعتی می شوییم .

برای کندن آدامس از لباس ها آن ارا در بیک کیسه قرار داده و داخل فریزر می گذاریم پس از چند ساعت سفت می شود و راحت کنده کمی شود .


برگرفته از کتاب :50 نکته ریز خانه داری